Resporátor s ventilem nebo bez něj?
V nabídce obchodů a e-shopů najdete respirátory s ventilem i bez ventilu. Jak si správně vybrat?
Respirátory pomáhají chránit naše zdraví nejen v době koronavirové krize, ale také během období jiných nakažlivých onemocnění, jako je například chřipka či viróza. Zatímco nošení ochranných roušek funguje na principu: já svou rouškou chráním tebe a ty svou rouškou chráníš zase mě, u respirátoru je tomu naopak – jeho nošení chrání primárně samotného nositele před okolní nákazou.
RESPIRÁTORY: ÚČINNÁ OCHRANA PROTI COVID-19
Respirátory jsou polomasky vyrobené z filtračního materiálu, což je v případě respirátoru Good mask netkaná textilie, která poskytuje nositeli nadstandardní ochranu dýchacích cest před viry, bakteriemi, prachem i kapénkami. Jako účinná ochrana před nemocí COVID-19 je vhodná třída respirátoru FFP2 a FFP3.
RESPIRÁTOR S VENTILEM, NEBO BEZ VENTILU?

Při výběru respirátoru je vhodné vzít v úvahu základní výhody a nevýhody obou typů.
Mezi hlavní výhody respirátoru s ventilem patří:
- Snadnější vydechování vzduchu, který odchází ventilem.
- Respirátor se vydechovaným vzduchem zbytečně neohřívá, jelikož dochází k jeho rychlejšímu odchodu.
- Ventil pomáhá redukovat vlhnutí materiálu, které respirátor značně znehodnocuje.
- Rychlejší odchod teplého výdechového vzduchu snižuje případné mlžení brýlí.
Respirátor s ventilem má ovšem jednu velkou nevýhodu, která je pro jeho užívání klíčová:
Pokud je nositel respirátoru s ventilem již nakažen, tak šíří virus do okolí, jelikož ventil není opatřen žádným ochranným filtrem. Je tedy nutné si uvědomit, že takovýto respirátor chrání pouze samotného nositele a ne ostatní lidi, kteří s ním přijdou do kontaktu.
Vhodné řešení:

Daleko vhodnější je tedy nošení respirátoru bez výdechového ventilu, jelikož nehrozí potencionální nákaza ostatních osob ve vašem okolí.
Pokud užíváte respirátor s výdechovým ventilem, odborníci doporučují, abyste si přes něj nasadili roušku, která poslouží jako filtr výdechového ventilu. Toto řešení může ovšem nositeli způsobit jistý diskomfort, a to obzvláště v letním období či v teplejším prostředí.
JAK SPRÁVNĚ POUŽÍVAT RESPIRÁTOR?

- Správný respirátor by měl dobře doléhat k obličeji (proto je vhodné jej nasazovat vždy na oholenou tvář) a pro lepší utěsnění by měl mít vloženou dobrou nosní výztuž.
- Před nasazením respirátoru je vhodné vydezinfikovat si ruce a v průběhu nošení se respirátoru zbytečně nedotýkat.
- Pokud materiál respirátoru zvlhne, je nutné vyměnit jej za nový.
- Respirátor slouží jako jednorázová ochranná pomůcka.
- Nezapomínejte na další účinná opatření proti nakažení virem – dodržujte odstup od ostatních lidí a nezapomínejte na pravidelnou hygienu a desinfekci.