Jaký respirátor na koronavirus?
Na trhu je hned několik typů a tříd respirátorů a my vám poradíme, jak se v nich rychle zorientovat.
Respirátory mohou účinně chránit naše dýchací cesty před viry, bakteriemi a také před nebezpečnými částicemi v ovzduší. Jak ale vybrat ten správný respirátor, který ochrání naše zdraví v době pandemie onemocnění COVID-19? Důležité je zvolit správnou třídu ochrany.
JAKÁ TŘÍDA RESPIRÁTORU JE PROTI KORONAVIRU NEJÚČINNĚJŠÍ?

Respirátory se dělí do třech tříd (skupin) podle toho, jakou velikost škodlivých částic jsou schopné díky filtrační vrstvě zadržet.
- FFP1 respirátory
Zachytí větší pevné prachové částice, proto nás před virem COVID-19 neochrání. Tato třída respirátorů se využívá spíše ve stavebnictví. - FFP2 respirátory
Chrání proti jemnějším prachovým částicím i aerosolům a pokud dovedou filtrovat částice o velikosti 0,11 µm (velikost částic koronaviru COVID-19), poskytují nám před virem účinnou ochranu.
Ochranný respirátor třídy FFP2 od českého výrobce Good mask právě takovou účinnou ochranu proti koronavirům poskytuje. Díky pěti filtračním vrstvám a účinné těsnící nosní výztuži je schopen ochránit svého nositele na více než 95 % před výše zmiňovanými nebezpečnými složkami. - FFP3 respirátory
Slouží jako nejúčinnější ochrana proti bakteriím, virům (tedy i proti novému typu koronaviru), sporám plísní i proti jemným toxickým částicím. Těchto respirátorů je na našem trhu bohužel nedostatek.
NEJVHODNĚJŠÍ RESPIRÁTOR PROTI COVID-19

- Ochranné respirátory proti novému typu koronaviru vybíráme pouze z třídy respirátorů FFP2 a FFP3.
- Respirátor musí zakrývat oblast úst i nosu.
- Respirátor musí k tváři těsně doléhat, proto se mužům doporučuje nosit jej na oholeném obličeji.
- Obal respirátoru ani výrobek samotný by neměly vykazovat známky používání či poničení, respirátor nesmí být nějak poškozen.
- Respirátor bez výměnného filtru je určen pro jednorázové použití.
- Pokud respirátor v důsledku užívání zvlhne, tak ztrácí své ochranné vlastnosti a je dobré jej vyměnit za nový kus.
- K ochraně dýchacích cest můžete použít jak respirátor bez výdechového ventilu, tak i s ventilem. Vhodnější ochranou jsou ovšem respirátory bez výdechového ventilu, jelikož samotný ventil nemá žádný ochranný filtr a pokud je nositel respirátoru s filtrem již nakažený, tak nemoc COVID-19 skrze ventil přenáší do ovzduší.
JAK SE CHRÁNIT PŘED ONEMOCNĚNÍM COVID-19?

Infekční onemocnění COVID-19 se přenáší úzkým kontaktem s nakaženým člověkem či infikovaným předmětem, proto je možné minimalizovat riziko nákazy dodržováním následujících doporučení:
- Mimo domov chraňte své zdraví a dýchací cesty užíváním respirátoru či roušky. Větší ochranu poskytují samozřejmě respirátory, jelikož chrání samotného nositele před eventuální nákazou. Roušky před onemocněním COVID-19 neochrání, protože roušky pouze zabraňují průniku mikroorganismů ven z těla nakaženého člověka a chrání tak okolí před nakaženým nositelem.
- Chraňte také vaše oči s pomocí ochranných brýlí či štítu. K ochraně rukou slouží jednorázové rukavice, které využívejte například během nákupu potravin.
- Vyhýbejte se viditelně nemocným jedincům a dodržujte bezpečný odstup od ostatních. Pokud je to možné, vyhýbejte se místům s větší koncentrací osob.
- Dodržujte základní hygienická pravidla. Pravidelně si myjte ruce mýdlem, a pokud nemáte k dispozici mýdlo a vodu, použijte bezoplachový dezinfekční gel.
- Pravidelně dezinfikujte také předměty, kterých se často dotýkáte, zejména mobilní telefon, klávesnici počítače, volant v automobilu, dveřní kliky aj.
- Neumytýma rukama se nedotýkejte vašeho obličeje.
- Pokud kýcháte, používejte jednorázový papírový kapesník, který po použití ihned vyhoďte.
- Posilujte vaši imunitu a konzumujte racionální stravu bohatou na ovoce a zeleninu.
- Snažte se vyhýbat nadbytečnému stresu, který na negativní dopad na zdravotní stav každého z nás.