Dezinfekce respirátoru

Respirátory bez výměnných filtrů jsou určené k jednorázovému použití. Je možné jejich životnost prodloužit?

CO S POUŽITÝMI RESPIRÁTORY

Respirátory jsou vyrobeny z netkaných textilií a jsou určeny výhradně k jednorázovému použití. Po jejich použití je nutné je zlikvidovat. Respirátor se dá oficiálně použít opakovaně pouze v případě, pokud je vybaven výměnným filtrem. Takových respirátoru je ovšem na našem trhu nedostatek. V současné době jsou obchody opět dobře zásobeny spíše jednorázovými respirátory a pak dalšími ochrannými pomůckami, a je proto vhodné předzásobit svou domácnost jejich zakoupením.

NOUZOVÁ STERILIZACE RESPIRÁTORŮ

Respirátor Good mask

Na počátku pandemie COVID-19 byl nedostatek respirátorů a dalších ochranných pomůcek, proto se vědci snažili najít způsoby, jak účinně sterilizovat použité respirátory tak, aby mohly být navzdory doporučení výrobců použité opakovaně. Metodami, jak vydezinfikovat respirátory, aniž by se výrazně snížila jejich filtrační schopnost, se zabývali vědci z ČVUT a VŠCHT v Praze.


Vědci z katedry jaderné chemie Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze doporučují několik způsobů sterilizace, které mohou lidé provést i v domácím prostředí. Je ale třeba si uvědomit, že tato nouzová sterilizace respirátorů na jedno použití snižuje jejich účinnost. Jedná se proto výhradně o nouzovou metodu v případě, že by byly všechny respirátory nedostupné.

1. Dezinfekce teplem za pomoci mikrovlnné trouby či horké páry

Pokud má respirátor kovové části, odstraňte je. Respirátor navlhčete například za pomoci rozprašovače. Umístěte respirátor do mikrovlnné trouby a sterilizujte jej dle výkonu spotřebiče po dobu 3–5 minut. Mějte sterilizovaný předmět neustále pod dohledem pro případ, že by došlo k jeho vzplanutí.

2. Dezinfekce UV zářením

Nasviťte respirátor UV lampou. Doporučená doba osvícení je 3 minuty z každé strany.

3. Chemická dezinfekce

Pro tuto dezinfekci použijte vhodný chemický prostředek a poté nechte respirátor oschnout. Je dobré vědět, že dezinfekční prostředky na bázi alkoholu sice pomáhají účinně hubit viry a bakterie, ale zároveň snižují účinnost filtrů v respirátoru.

4. Pasterizace

Jedná se o suchý ohřev při teplotě 60–70 °C po dobu několika desítek minut.

5. Vyvařování

Respirátor vyvaříme stejně jako například pleny nebo roušku. 

Všechny uvedené způsoby dezinfekce respirátorů jsou pouze nouzovým řešením. Respirátory je třeba používat v souladu s informaci od výrobce, tedy jako jednorázový ochranný prostředek. Je tedy vhodné mít respirátorů dostatečnou zásobu.