Dětské respirátory se v Česku prodávají nelegálně

Prodej respirátorů pro děti je podle aktuálně platné legislativy protiprávní. Vyplývá to z analýzy, kterou si nechala vypracovat firma GOOD MASK, největší český výrobce ochranných prostředků dýchacích orgánů – filtračních polomasek ochranné třídy FFP2. Informoval o tom majitel společnosti Martin Ladyr s tím, že tzv. dětské respirátory stále v České republice nabízí desítky prodejců. Převážně se jedná o dovoz z asijských zemí. Řada z nich je přitom vybavena falešnými certifikáty. Platná norma EN 149:2001+A1:2009 totiž nic takového jako dětský respirátor nezná.

„Norma určuje například způsob testování na konkrétních technických zařízeních, jednou z nich je tzv. Sheffieldská zkušební hlava – jejíž rozměry kopírují velikost dospělého obličeje, který je asi dvakrát větší, než je obličej malého dítěte. Nehledě na jiné proporce dětského obličeje oproti dospělému, na který je respirátor normovaný,” dodává Ladyr. Jakékoli certifikáty uvádějící, že byly respirátory testovány pro děti podle této platné normy, tak nemohou být pravdivé. Respirátory jsou podle zákona ochranné pracovní pomůcky, nikoli zdravotnické pomůcky, oprávněnou laboratoř pro zkoušky respirátorů v České republice provozuje –  Výzkumný ústav bezpečnosti práce.

„Je pravdou, že o dětské respirátory je ze strany zákazníků stále veliký zájem a se zvyšujícím počtem pozitivně testovaných na COVID-19 stále roste, GOOD MASK ale nic podobného nevyráběl a ani do budoucna vyrábět nebude. Ztotožňujeme se s názory těch odborníků, podle kterých může být celodenní nošení respirátorů pro děti ve vývinu pro zdravý vývoj plic dokonce nebezpečné,” uvedl Martin Ladyr.

Děti mají také jinou funkční kapacitu plic a frekvenci dýchání. Velmi problematický je z toho důvodu také odvod oxidu uhličitého z masky. Pokud by respirátor dítěti správně těsnil, tak jak má, vystavuje se dítě nebezpečí dušení. Paradoxně je tak žádoucí, aby respirátor u dítěte co nejvíce netěsnil. Z logiky věci je tak popírána základní funkčnost respirátoru. Platí tedy, že nejlepší respirátor pro děti je rouška.

Podvodní prodejci a výrobci dětských respirátorů obvykle volí cestu, že klasickou masku pouze zmenší a prodávají ji jako velikost XS, S nebo M, podobně jako je to s oblečením. „To je jako, kdybyste zmenšili osobní automobil, kde by dítě dosáhlo na pedály a budete jej prodávat jako osobní vozidlo pro děti nebo vhodné pro děti.” uvádí Ladyr.

Zmenšení nestačí

Cesta pouhého zmenšení délky gumiček a velikosti je podobný nesmysl. Další variantou jsou převážně čínské respirátory třídy KN95, které bývají také menší než ty standardizované. Často jsou ještě potištěny různými dětskými ilustracemi a obrázky, což může představovat další problém z hlediska zdravotní nezávadnosti. Bývají jinak tvarované, to proto, aby seděly na běžných asijských obličejích. Respirátory KN95 však byly povoleny v České republice prodávat jen v době výjimečného stavu na základě vládní dočasné výjimky. V současnosti uváděné respirátory vybavené pouze tímto certifikátem nejsou legální. I zde však platí, že byly testovány a certifikovány pouze pro dospělé.

Respirátory s označením KN95 neprošly ani nezávislým testováním v pořadu A dost!, které pro novináře prováděla laboratoř na liberecké univerzitě, jež se zaměřoval na to, jak poznat kvalitní respirátor.

Je-li pro vás zdraví vašich dětí důležité, „dětským respirátorům“, „respirátorům pro děti“ nebo „respirátorům vhodných pro děti“ se raději vyhněte a dejte přednost dětským ochranným rouškám. GOOD MASK vyrábí zdravotnické obličejové masky v designu pro kluky i holky.

GOOD MASK je největším tuzemským producentem respirátorů FFP2 výhradně z českých materiálů, se sídlem i výrobou v Praze. S ohledem na vhodně použitou technologii výroby se na všech nově vyráběných respirátorech nenachází ani žádné potisky inkoustem, což umocňuje snadné dýchání, eliminuje potenciálně škodlivé vlivy a zákazníkům poskytuje naprostou garanci tuzemské výroby.